Úvod | Servis vín

PostHeaderIcon Servis vín

Servis vín se liší dle typu provozovny. Zpravidla je víno otevřeno před hostem. Při konzumaci a skladování hraje důležitou roli teplota. Odborníci se většinou ve svých doporučeních k jednotlivým typům vína liší o jeden až dva stupně. V zásadě teplota stoupá od šumivých k tichým vínům, od bílých k červeným, od jednoduchých ke komplexním. V posledním případě s výjimkou přírodně sladkých, zejména ledových a slámových vín. 

Prezentace
Láhev je nejprve prezentována na předloktí ruky a druhou rukou je gestikulováno na etiketě, o jaké víno se jedná  ̶  představí se název, ročník, vinařství, popř. odrůda. Pokud obsluhující zná doplňující informace k danému vínu a host o ně jeví zájem, krátce je doplní. 

Otevření láhve
U šumivých vín je odstraněn hliníkový obal, posléze kovový košíček (agrafa) a na závěr je opatrně, krouživými pohyby, vyjmut z láhve korek držený příručníkem. S láhví je manipulováno opatrně, jelikož víno by mohlo korek svévolně vystřelit. Agrafa i korek jsou položeny hostovi na stůl. U ostatních vín je nejprve odstraněn hliníkový obal pod zlomem na hrdle láhve. Korek je navrtán do ¾ a poté krouživými půlkruhy vyjmut. Při vytahování korku není buzena pozornost hostů jeho hlasitým vytažením, stejně tak jako u šumivých vín. Pokud je korek při vytahování zlomen, není ještě nic ztraceno. Je pouze nutno dbát větší opatrnosti při vytažení jeho zbytku. Po vytažení korku následuje jeho vizuální a čichová kontrola, poté je položen na stůl před hosta. 

Servis
Servis bílého, růžového a červeného vína je obdobný. Před tím, než bude víno servírováno hostovi, je nutno pohledem do hrdla láhve zkontrolovat, zda v láhvi nezůstaly zbytky korku. V případě, že zůstaly, následuje krátké rychlé odlití do jiné sklenice, než do které bude nalito hostovi. Při servisu vína je láhev podložena příručníkem tak, aby etiketa zůstala směrem k hostovi, tedy v prezentační podobě. Pokud má láhev prohlubeň, je uchopena tak, že je do ní vložen palec a zbylými prsty je láhev podpírána. Je nalit degustační doušek hostiteli či jiné pověřené osobě. Host víno ochutná a odsouhlasí. Pokud se host nevyjádří, obsluhující se táže, zdali je víno v pořádku, a zdali může pokračovat v servisu. Po odsouhlasení vína je nalito nejprve dámskému osazenstvu ̶ postupujeme od nejstarších dam k nejmladším. Poté zrovna tak u pánského osazenstva. Jako poslednímu je nalito hostovi, který víno ochutnával. Pokud host víno odmítne z důvodu „korkovosti“ nebo jiné závady, je víno vyměněno za jinou láhev a dále je postupováno stejně jako v předchozích bodech. V případě vady vína je korek vrácen zpět do láhve a později reklamován u dodavatele. 

Víno je nalito vždy směrem od hosta do 1/3 sklenice, či raději ještě méně, aby dobře vynikly čichové i chuťové vjemy. V průběhu je víno doléváno, nečeká se, až budou mít hosté prázdné sklenice. Pokud dojde k objednání dalších láhví stejné značky, ročníku a výrobce, postupujeme stejně jako v předešlých krocích. Sklo je měněno pouze na přání hosta. Láhev je, pokud to prostor dovoluje, zanechána na stole tak, aby na ni viděla většina osazenstva, popř. je odložena na keridon či odkládací plochu, která je k tomu určena. 

Dekantace
Jedná se o opatrné přelití vína z láhve do karafy, které se provádí z důvodů provzdušnění vín, popřípadě k odstranění sedimentů. Většinou se provádí u starých ročníků, které byly školeny na dubových sudech a obsahují vinný kámen – depot. U bílých vín se používá speciální karafa, která má ve spodní části nádobku na led s vodou, aby víno zůstalo v optimální teplotě. Po otevření vína je odlito do připravené karafy asi ½ dcl vína a krouživými pohyby je provedeno tzv. zavínění karafy. Je nutno dbát na to, aby se víno dostalo i do vyšších poloh karafy. Poté je víno opatrně odlito do předem připravené sklenice a zbytek vína je z láhve přelit do zavíněné karafy. Při přelévání vína z karafy je sledován průběh provzdušnění, kterému je podřízena výše toku. Depot a usazeniny by měly zůstat v láhvi i s malým množstvím vína.